ערכי הטבע ברכס הכורכר

מדברי פרופ' אבי שמידע, האוניברסיטה העברית, מבכירי הבוטנאים בארץ

  • "מדובר במקטע האחרון הגדול של רכס כורכר לאורך חופי מדינת ישראל. זהו השריד האחרון והיחידי (פרט לחוף הבונים שקטן ועולב ממנו בעושר הצמחיה) של אקוסיסטמה מיוחדת במינה בעולם!"
  • … " מדובר בשני בתי גידול מיוחדים ברמה עולמית הקשורים יחד – החמרה והכורכר"
  • … "זה גם עושר של מגוון מינים שלא ניתן למצוא במקום אחר. אל החולות האלו, כאשר נוצרו, פלשו שתי קבוצות מעניינות – צמחי מדבר וצמחי ים תיכון. צמחים אלה עברו ספציאציה, כלומר התמחות, וחלקם הפכו מיוחדים – אנדמיים – לרצועת החוף שלנו, כלומר   לא ניתן למצוא אותם בשום מקום אחר בעולם , למעט באזור זה."
  • … "המינים האלו ברצועת חוף הים היום מתהווים ואם נפתח את האזור אנו מכחידים את אותם מינים יחודיים ומחסלים את המעבדה האקולוגית הטבעית שטבע ארצנו חנן אותנו באזור חוף היום"
  • … " במישור החוף אין עוד (פרט לאזורי חמרה בודדים) בית גידול אחר שמאכלס מינים ביולוגים יחודיים לארץ יותר מאשר האזור הזה. ועדה של ארגון IUCN (International Union for Conservation of Nature), ארגון שמירת טבע בינלאומי, מצאו 16 מוקדים של בתי גידול בארץ לשימור. הכורכר והחמרה נמצאו בעדיפות עליונה לשימור. אין פה הגזמה".

 

קרקע: רכס הכורכר הוא נקודת מפגש בין אקלים ים-תיכוני וקרקע דמוי מדברית, החולות מהם נוצרו קרקעות הכורכר והחמרה המרכיבות את בית הגידול החולי שעל הרכס הוסעו ממדבר סהרה באמצעות הנילוס וזרימת מי הים התיכון ממערב למזרח אל חופי ישראל, וככזה הוא מהווה את נקודת התפוצה הצפונית ביותר למיני צומח וחי מדבריים.

אדמת המרזבה ממזרח לרכס ולכביש 2040, כבדה, ובעלת יכולת ניקוז נמוכה. נגר עילי המתקשה לפרוץ את הרכס בדרכו לים חובר לנגר עילי הזורם מן הרכס לכיוון המרזבה ממערב למזרח וכך מתהוות ביצות ושלוליות חורף בעורף הרכס, כדוגמת שלולית החורף ממזרח למגדלי נאמן. תסקיר השפעה על הסביבה שערך ב-2012 האקולוג, ד"ר עודד כהן, באזור הרכס, קובע, "שבאזור נמצאים 180 מינים של צמחי בר. מדובר לדבריו בשמונה אחוזים מכלל מיני הצומח בישראל בשטח יחסית מצומצם.

צומח: נסקרו צמחים מוגנים בישראל, מינים אנדמיים‏ ומינים ברשימת צמחי בר שבסכנת הכחדה בישראל. כמו כן אותרו 17 מינים של זוחלים‏ ודו-חיים ובהם חמישה‏ בסכנת הכחדה‏.

חי: השרקרק המצוי המקייץ בישראל מקנן במחילות הנחפרות במצוקי הרכס והוא אחד מתוך 72 מינים של ציפורים מקומיות וחולפות שניצפו באזור הרכס המשמש נקודת עצירה למנוחה או שהייה ארוכה יותר לקראת נדידה. גם השועל נמנה עם דרי הרכס. הרכס משמש בית גידול לחרקים מאביקים המספקים שירותי האבקה לגידולים חקלאיים בשדות הקרובים. קיפוד החולות, יונק שוכן חול, המצוי בסכנת הכחדה, אף הוא חי ברכס.

 

מודעות פרסומת