אודות ישן

רכס הכורכר הצפון-מערבי של תל אביב הוא שריד לבית גידול חולי על גבעות הכורכר והחמרה שאפיינו את מישור החוף, בעיקר בין העיר תל אביב-יפו של ימינו ובין מישור חוף הכרמל, ותופעת טבע עולמית ייחודית במזרח אגן הים התיכון.

הרכס מתנשא לרום של עשרות מטרים, משתרע מגבול הרצליה דרומה עד לחוף וטיילת תל ברוך. רוחבו כשלוש מאות מטרים, והוא נתחם בצדו המזרחי ברחוב 2040. שטחו כ-1900 דונם מהם 1700 שטחים פתוחים ו-200 מבונים. לאורך החוף למרגלות הרכס עובר שביל ישראל.

הרכס כולל מערכות אקולוגיות המספקות שירותים אקולוגיים לסביבתו, משמר מגוון ביולוגי ייחודי, ומהווה נקודת תצפית אל המרחב הפתוח. בעבר ובהווה האזור הינו שמורה בלתי מוכרזת של טבע עירוני "פראי", בקרבת שכונות העיר ולרווחת תושביה, שיד אדם מיעטה להתערב בו.

התארגנה קבוצה של תושבים  שמנהלת מאבק למען הכרזתו של רכס הכורכר כשמורת טבע עירוני.

מזה למעלה משלוש שנים קבוצה זו מקיימת ברכס פעילויות חינוכיות מגוונות שמטרתן להמחיש את הפוטנציאל העצום הטמון ברכס כל עוד הוא משמר את ערכי הטבע הייחודיים שלו וכי המקום מספק מענה חינוכי ייחודי לרווחת תושבי העיר. בפעילויות שלנו השתתפו עד כה אלפי אנשים ובהם כיתות מגני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכונים, מוסדות להשכלה גבוהה, קייטנות, תנועות נוער, ומשפחות, שרובם תושבי העיר תל אביב. אין אתרים אחרים בעיר שיכולים לספק את אותם הערכים החינוכיים. בנוסף כ-10,000 אנשים חתמו על עצומת תמיכה בפעילותנו.

הקמת "שמורה עירונית" במקום תצרף את העיר תל אביב לקבוצת ערי העולם המובילות שנותנות מענה לצורך ההולך וגובר לאתר טבע נגיש לתושבי המרחב האורבני. במסגרת הפעילות שלנו יצרנו קשר עם דרגים מקצועיים במנהל ההנדסה המכירים בנו כנציגי הציבור ומשתפים אותנו בעידכונים הקשורים בסקר האקולוגי המפורט שהעירייה מנהלת עתה ברכס. כמו כן נפגשנו עם חברי מועצה מסיעות שונות והרגשנו שדברינו נופלים על אוזניים קשובות וזוכים לתמיכה.

מודעות פרסומת