אודות

רכס הכורכר הצפון-מערבי של תל אביב הוא שריד לבית גידול חולי על גבעות הכורכר והחמרה שאפיינו את מישור החוף, בעיקר בין העיר תל אביב-יפו של ימינו ובין מישור חוף הכרמל, ותופעת טבע עולמית ייחודית במזרח אגן הים התיכון.

הרכס מתנשא לרום של עשרות מטרים, משתרע מגבול הרצליה דרומה עד לחוף וטיילת תל ברוך. רוחבו כשלוש מאות מטרים, והוא נתחם בצדו המזרחי ברחוב 2040. שטחו כ-1900 דונם מהם 1700 שטחים פתוחים ו-200 מבונים. לאורך החוף למרגלות הרכס עובר שביל ישראל.

הרכס כולל מערכות אקולוגיות המספקות שירותים אקולוגיים לסביבתו, משמר מגוון ביולוגי ייחודי, ומהווה נקודת תצפית אל המרחב הפתוח. בעבר ובהווה האזור הינו שמורה בלתי מוכרזת של טבע עירוני "פראי", בקרבת שכונות העיר ולרווחת תושביה, שיד אדם מיעטה להתערב בו.

התארגנה קבוצה של תושבים  שמנהלת מאבק למען הכרזתו של רכס הכורכר כשמורת טבע עירוני.

מזה למעלה משלוש שנים קבוצה זו מקיימת ברכס פעילויות חינוכיות מגוונות שמטרתן להמחיש את הפוטנציאל העצום הטמון ברכס כל עוד הוא משמר את ערכי הטבע הייחודיים שלו וכי המקום מספק מענה חינוכי ייחודי לרווחת תושבי העיר. בפעילויות שלנו השתתפו עד כה אלפי אנשים ובהם כיתות מגני ילדים, בתי ספר יסודיים, חטיבות ביניים, תיכונים, מוסדות להשכלה גבוהה, קייטנות, תנועות נוער, ומשפחות, שרובם תושבי העיר תל אביב. אין אתרים אחרים בעיר שיכולים לספק את אותם הערכים החינוכיים. בנוסף כ-10,000 אנשים חתמו על עצומת תמיכה בפעילותנו.

הקמת "שמורה עירונית" במקום תצרף את העיר תל אביב לקבוצת ערי העולם המובילות שנותנות מענה לצורך ההולך וגובר לאתר טבע נגיש לתושבי המרחב האורבני. במסגרת הפעילות שלנו יצרנו קשר עם דרגים מקצועיים במנהל ההנדסה המכירים בנו כנציגי הציבור ומשתפים אותנו בעידכונים הקשורים בסקר האקולוגי המפורט שהעירייה מנהלת עתה ברכס. כמו כן נפגשנו עם חברי מועצה מסיעות שונות והרגשנו שדברינו נופלים על אוזניים קשובות וזוכים לתמיכה.

היסטוריה

העיר תל אביב נבנתה על רכסי כורכר. חדי עין יכולים להבחין בשרידים שנותרו מהם הפזורים במקומות שונים בעיר כגון אזור התחנה המרכזית, ברחוב אבן גבירול פינת ארלוזורוב ובאוניברסיטת תל-אביב. רכס ההכורכר הינו האזור האחרון בעיר בעל גודל משמעותי שנותר מרכסים אלה ויש לו חשיבות תרבותית וחינוכית כהמחשה להגשמת הציונות ובפרט להיסטוריה של העיר תל-אביב.

בריכת גורדון 1957

 

 

history2תל רֶקִּית הוא הנקודה הגבוהה ביותר ברכס הכורכר הצפון מערבי של תל אביב, 30 מטר מעל קו החוף. בתל נמצאו שרידים של יישוב פרהיסטורי מהתקופה האפיפלאוליתית ועדויות ליישוב מהתרבות הכבארית.

תל רקית על רכס הכורכר הצפון-מערבי של תל אביב במפת הקרן לחקר ארץ ישראל, ה-PEF, משנת 1880. קו המצוק מסומן כרצף נקודות שחורות לאורך החוף. מצפון מזרח לתל ביצת אחיה, עמק פי גלילות של ימינו מצפון לשכונת רמת אביב ג'.

 

 

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s